• Optymistyczne Przedszkole

        • OPTYMISTYCZNE PRZEDSZKOLE

           

                We wrześniu 2006r. nasze przedszkole przystąpiło do Ogólnopolskiego Programu „Optymistyczne Przedszkole” którego autorkami są Irena Dzierzgowska i Mirella Nawrot. Wg tego programu celem wychowania jest:

          - rozwijanie w dziecku optymizmu i poczucia własnej wartości,

          - nauczenie jak radzić sobie w różnych sytuacjach,

          - rozwijanie zainteresowań i talentów dzieci.

                 Celem wspólnych dążeń nauczycieli i rodziców jest takie wychowanie dzieci, aby przejawiały one zachowania i działania konstruktywne, życzliwe i przyjazne dla innych ludzi, altruistyczne w stosunkach zbiorowych i zespołowych. Ważne jest aby dzieci były zgodne, chętne do pomocy i współpracy, tolerancyjne, by kochały to, co jest naprawdę cenne i godne kochania, były wrażliwe na krzywdę ludzką i niesprawiedliwość, zaangażowane we wszystko to, co może maksymalizować szczęście każdego człowieka.

               Program może być realizowany przez pięć lat, ale tytuł Optymistyczne Przedszkole uzyskujemy już po roku. W styczniu 2008r. na V Zimowym Zjeździe Optymistycznych Przedszkoli w Poznaniu z rąk autorek programu otrzymaliśmy Certyfikat „Optymistyczne Przedszkole”.

           

          A OTO NASZA DROGA DO UZYSKANIA CERTYFIKATU.

                Pierwszym etapem pracy nad programem było zapoznanie rady pedagogicznej z materiałami otrzymanymi od autorek- „Pudełko szczęścia” a w nim 7 teczek, jak 7 kolorów tęczy:

          Teczka czerwona-  Wychowanie

          Teczka niebieska- Współpraca z rodzicami

          Teczka fioletowa- Promocja

          Teczka granatowa- Zarządzanie

          Teczka pomarańczowa- Teoria inteligencji wielorakich

          Teczka żółta- Rozwój indywidualny dziecka

          Teczka zielona- Testy.

                 Realizację programu „Optymistyczne Przedszkole” zawartego w poszczególnych teczkach rozpoczęliśmy od siebie- od dorosłych.  W październiku 2006r. zostały zorganizowane zebrania z całym personelem oraz rodzicami naszych wychowanków, którzy zaakceptowali priorytety związane z wyrabianiem w wychowankach postawy optymizmu i zaradności tworząc relacje oparte na życzliwości, empatii i przyjaźni. Nauczycielki w porozumieniu z rodzicami przyjęły wspólny plan działania nazywany programem wychowawczym. Razem ustalono cechy, jakie chcemy rozwijać u dzieci oraz jak to robić w przedszkolu i domu, aby cele były spójne.

          Cechy charakteru wychowanka, które chcemy rozwijać:

          ·        Śmiałość

          ·        Samodzielność

          ·        Odpowiedzialność

          ·        Empatia

          ·        Odporność na stres

          ·        Umiejętność odnajdywania się w trudnych sytuacjach

          ·        Otwartość

          ·        Ciekawość świata

          ·        Pomysłowość

          ·        Odwaga

          ·        Opiekuńczość

          ·        Akceptacja samego siebie

          ·        Komunikatywność

          ·        Optymizm

           

          Jak to robić w przedszkolu:

           

          1.        Wzbudzać ciekawość w dziecku, rozwijać jego zainteresowania.

          2.        Inspirować dzieci do określonych zadań.

          3.        Budować i wzmacniać więzi emocjonalne w grupie.

          4.        Uczyć szacunku i tolerancji wobec innych.

          5.        Uczyć radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

          6.        Wdrażać  do stosowania form grzecznościowych.

          7.        Rozwijać umiejętność komunikacji.

          8.        Uczyć konsekwencji z podejmowanych działań.

          9.        Wspomagać zachowania prospołeczne.

          10.   Stwarzać poczucie przynależności do grupy.

          11.   Dawać możliwość do rozmów, negocjowania, dyskutowania .

          12.   Poprawiać relacje między dziećmi.

           

          Jak to robić w domu:

           

          1.        Słuchać dziecko, rozmawiać z nim na trudne tematy.

          2.        Akceptować dziecko.

          3.        Przekazywać właściwe wzorce zachowań.

          4.        Wzmacniać wiarę we własne możliwości.

          5.        Podejmować wspólne zajęcia i zabawy.

          6.        Tłumaczyć niepokojące sytuacje w życiu, literaturze, telewizji.

          7.        Budować wzajemne zaufanie.

          8.        Pozwalać na samodzielne podejmowanie decyzji.

          9.        Cieszyć się z drobnych rzeczy i przyjemności.

          10.   Wspólnie rozwiązywać problemy.

          11.   Zachęcać do podejmowania wyzwań i chwalić za osiągnięte sukcesy.

           

          Szczegółowe zestawienie zrealizowanych działań w kolorowych teczkach.

           

          Teczka czerwona – Wychowanie

          Wychowanie „małych optymistów” odbywało się poprzez specjalnie dobrane treści nauczania, poprzez specjalnie dobierane sytuacje edukacyjne, poprzez  zabawy, opowiadanie bajek, wyrabianie nawyków i postaw sprzyjających rozwojowi optymizmu   u dzieci, jak  również poprzez dbanie o wrodzone predyspozycje i talenty naszych wychowanków.

          1.      Wyjazd do Nadleśnictwa w Kliniskach (11.09.2007r.)- lekcja przyrody.

          2.      Opracowanie przy udziale rodziców Programu wychowawczego przedszkola „Optymistyczny Przedszkolak”- październik 2006r.

          3.      Opracowanie Kodeksu Wychowawczego Przedszkola obowiązującego przedszkolaków, rodziców, wszystkich pracowników przedszkola oraz wyeksponowanie go do wiadomości zainteresowanym- listopad 2007r.

          4.      Dzień Drzewa w przedszkolu (17.10.2006r., 30.10.2007r.)- montaż słowno – muzyczny w wykonaniu dzieci. Inscenizacja wiersza „O dębie, co rozdawał żołędzie” w wykonaniu pań nauczycielek. Aktywizowanie dzieci do działań proekologicznych poprzez bezpośrednie uczestnictwo, popularyzacja działań na rzecz ochrony środowiska, kształtowanie pozytywnego stosunku dzieci do przyrody. Zasadzenie drzew i krzewów w ogródku przedszkolnym i na placu przy Kościele Miłosierdzia Bożego (niedaleko przedszkola) - pozyskanych od Nadleśnictwa w Kliniskach.

          5.      Turniej o ruchu drogowym „Bezpieczny Przedszkolak” (17.11.2006r.) skierowany do dzieci 6-letnich uczęszczających do stargardzkich przedszkoli przy współudziale Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Szczecinie. Celem turnieju jest nabywanie umiejętności prawidłowego, bezpiecznego i kulturalnego zachowania się na drogach, rozumienie niebezpieczeństwa wynikającego z niewłaściwie dobranego miejsca zabawy, sprawdzenie wiedzy przedszkolaków z zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach i odpowiedniego zachowania się w różnych sytuacjach.

          6.      Przeprowadzenie na terenie przedszkola ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza", organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Celem akcji jest zebranie środków na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Odesłanie zebranych pieniędzy do organizatorów.

          7.      Udział w kampanii społecznej Zbiórka darów na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Stargardzie Szczec., konkurs plastyczny dla dzieci „Pomóż zwierzętom zimą”, organizowanym przez Stargardzką Grupę Viva- Akcja dla zwierząt.

          8.      Powitanie wiosny połączone z obchodami Dnia zielonego (29.03.2007r.).

          9.      Zorganizowanie i przeprowadzenie Olimpiady o zdrowiu i higienie „Chcę być silny i zdrowy”. Celem olimpiady jest kształtowanie nawyków i przyzwyczajeń higieniczno- zdrowotnych, utrwalanie zasad zdrowego odżywiania się, kształtowanie umiejętności zapobiegania i radzenia sobie w sytuacjach trudnych, rozumienie potrzeby dbania o własne zdrowie, przygotowanie do pracy w grupie, do współdziałania, współpracy z innymi, włączenie dzieci w prace organizacyjne- kształtowanie samodzielności dzieci, poczucia integracji z przedszkolem.

          10.  Realizacja programu profilaktycznego „Czyste powietrze wokół nas”  (maj 2007r.) w gr. dzieci 5-6-letnich. Jego głównym celem jest wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.

          11.  Obchodzenie w przedszkolu Dnia czerwonego (29.05.2007r.) połączonego z odchodami Światowego Dnia bez tytoniu, podczas którego uwrażliwialiśmy dzieci na szkodliwość biernego palenia tytoniu.  

          12.  Realizacja programu profilaktycznego przez wszystkie grupy wiekowe „Raz, dwa, trzy… zrelaksuj się i Ty, czyli jak żyć w harmonii z samym sobą i otoczeniem”. Główne cele programu to: poprawa koncentracji i wyciszenie umysłu, pokonanie lęków i zahamowań, radzenie sobie z sytuacjami stresującymi, problemami w przedszkolu i poza nim, lepsze samopoczucie, wspomaganie kształtowania osobowości dzieci.

          13.  Obchody w przedszkolu Dnia Polskiej Niezapominajki (15.05.2007r.) połączone z kolorem niebieskim. Intencja Kampanii zainicjowanej przez Andrzeja Zalewskiego, redaktora EKO- radia  w RP I Polskiego Radia jest jedna: niech niezapominajka zbliża ludzi i uczy Polaków wzajemnej serdeczności. Rozbudzenie w dzieciach i dorosłych miłości i szacunku do otaczającej nas przyrody oraz do drugiego człowieka, stwarzanie okazji do zaangażowania się wszystkich dzieci w zabawę, do ukazania piękna najbliższego otoczenia. 

          14.  Lekcja patriotyzmu w przedszkolu (17.05.2007r.) . gościem specjalnym był Kpt. Ż. W. Bogusław Miśtak, posiadacz odznaki Przyjaciel Dziecka, który opowiadając i pokazując zdjęcia przybliżył dzieciom historię kraju i naszego miasta. Spotkanie to miało na celu stworzenie dzieciom warunków do poznania elementów historii, kultury, otaczającej przyrody, wpajania szacunku do symboli narodowych, tradycji i obyczajów, rozwija w dzieciach takie pożądane w społeczeństwie cechy jak: odpowiedzialność, szacunek do każdej pracy, umiejętność komunikacji z drugim człowiekiem. A także rozwijania u dzieci uczucia przynależności do małej i dużej społeczności.

          15.  Opracowanie i wdrożenie programu adaptacji dziecka 3- letniego do przedszkola, organizowanie zajęć dla dzieci i rodziców w celu poznania zainteresowań dzieci i sposobów zaspokajania ich potrzeb, zdobywanie pewności siebie i poczucia bezpieczeństwa w nowym otoczeniu, poznania oczekiwań rodziców wobec przedszkola. Rozprowadzenie wśród rodziców broszury „Będę przedszkolakiem".

          16.  Organizowanie w grupach zajęć "Prawa i obowiązki dziecka", sporządzanie kontraktów grupowych.

          17.  Wykorzystywanie w pracy z dziećmi zabaw wyrabiających charakter, kształcące wyobraźnię i kreatywność.

          18.  Działalność LOP: objęcie członkowstwem dzieci 6-letnich, zbieranie nasion, pielęgnacja roślin w ogrodzie, dokarmianie ptaków, przygotowywanie budek lęgowych.

          19.  Przystąpienie do Zachodniopomorskiej Sieci Placówek Promujących Zdrowie.

          Teczka fioletowaPromocja

          1.      Opracowanie Harmonogramu działań promocyjnych, patronat medialny objęła gazeta lokalna „Dziennik Stargardzki”- red. Krystyna Kołodziejska –Miśtak, Bogusław Miśtak.

          2.      Wydawanie gazetki grupowej dla rodziców w celu poszerzenia i uściślenia współpracy z rodzicami. Na stronach gazetki prezentujemy informacje nt aktualnych wydarzeń i uroczystości, imprez, wycieczek i ciekawych zajęć. Można znaleźć: porady dla rodziców, zadania do wykonania dla przedszkolaków, artykuły służące pedagogizacji rodziców.

          3.      Wykonanie stroików wraz z życzeniami z okazji Świąt Bożego Narodzenia dla „Przyjaciół przedszkola", wysyłanie kartek świątecznych,

          4.      Działania na rzecz środowiska lokalnego:

          ·        Organizowanie, co roku w maju Festynu Rodzinnego z okazji Dnia Dziecka- zaoferowanie miłego spędzenia wolnego czasu, możliwość pokazania się w środowisku lokalnym oraz promowanie placówki.

          ·        Występy dzieci (18.02.2007r.) w Domu Kultury Kolejarza dla osób starszych, samotnych z okazji Dnia Babci i Dziadka zorganizowane przy współpracy Rady Osiedla Zachód w Stargardzie Szczec.

          ·        Dbanie o wizerunek przedszkola i terenu wokół niego: sadzenie drzew i krzewów, sadzenie krzewów koło Kościoła Miłosierdzia Bożego, sadzonek niezapominajek wokół pomnika papieża na skwerze Jana Pawła II.

          ·        Organizowanie konkursów dla dzieci z innych przedszkoli i szkół podstawowych- propagowanie działalności przedszkola oraz prezentacja dorobku przedszkolaków w środowisku.

          5.      Opracowanie materiału promocyjnego- folderu dla dzieci i rodziców podczas zapisywania dzieci do przedszkola.

          6.      Posiadanie sztandaru z logo przedszkola.

          7.    Jesteśmy w trakcie zakładania strony internetowej swojego przedszkola- termin ukończenia grudzień 2007.

          Teczka niebieska – Optymistyczni  rodzice

          1.      Zapoznanie rodziców z programem „Optymistyczne Przedszkole” na zebraniu ogólnym- prezentacja multimedialna.

          2.      Powołanie w przedszkolu „Klubu Rodzica”.

          3.      Zajęcia otwarte dla rodziców z wykorzystaniem Pedagogiki Zabawy, elementów Kinezjologii edukacyjnej Paula Dennisona, „Dziecięcej matematyki” .

          4.      Zajęcia otwarte z udziałem dzieci i rodziców organizowane w poszczególnych  grupach przedszkolnych (załącznik nr2).

          5.      Andrzejki w przedszkolu- wspólne wróżby i zabawy z rodzicami i dziećmi. Wspólne z rodzicami i dziećmi wyjazdy poza miasto: Kulig, „Dzień Matki”, „Pasowanie na przedszkolaka”, wizyta w Wiosce Indiańskiej, wizyty w gospodarstwie agroturystycznym, wyjazdy do teatru.

          6.      Rodzice w roli prowadzących zajęcia w przedszkolu- wizyta policjanta, pielęgniarki, weterynarza, krawcowej, fryzjerki.

          7.      Wycieczki do zakładów pracy i miejsc użyteczności publicznej gdzie pracują rodzice naszych wychowanków.

          8.      Konkursy plastyczne dla dzieci i rodziców:

          „Drzewo- mój przyjaciel”- celem konkursu jest zwrócenie uwagi na znaczenie drzew dla człowieka i środowiska, budzenie świadomości ekologicznej wśród dzieci i dorosłych, popularyzacja osiągnięć dzieci i ich rodziców.

          „Majowa łąka”- konkurs, którego celem jest budzenie i rozwijanie świadomości ekologicznej, poznanie i uwrażliwienie na piękno przyrody polskiej, propagowanie Ogólnopolskiej Idei Niezapominajkowej, a także propagowanie twórczości i umiejętności dzieci i ich rodziców.

          Konkurs na hasło- rymowankę reklamującą twórczość Jana Brzechwy -patrona przedszkola- zwiększenie zainteresowania literaturą dziecięcą.

          9.      Wspólne obchodzenie uroczystości przedszkolnych.

          10.   „Świat sam sobie nie da rady, segregujmy, więc odpady”- działania podnoszące świadomość ekologiczną dzieci i ich rodziców, pracowników oraz utrwalające prawidłowe postawy – zbiórka surowców wtórnych (makulatura, puszki aluminiowe, baterie, zużyte tonery i kardridże)- za uzyskane pieniądze zakupiliśmy krzewy.

          11.  Wspólne przygotowywanie uroczystości dla dzieci – Dzień Dziecka w gr. II- wystawienie bajki dla dzieci przez rodziców „Królewna śnieżka”.

          12.  Pomoc rzeczowa dla przedszkola: pomoc w urządzaniu kącików zainteresowań, przygotowywanie dekoracji, strojów, przekazywanie zabawek, książek, sprzętu audiowizualnego.

          13.  Systematyczne prowadzenie w przedszkolu ściennej gazetki z informacjami dla rodziców. 

          Teczka granatowa –  Optymistyczny personel

          1.      Uwzględnienie w rocznym planie pracy przedszkola realizacji programu.

          2.      Samokształcenie sterowane: wymiana doświadczeń, wiadomości oraz pomysłów pomiędzy nauczycielami dotyczących realizacji programu.

          3.      Opracowanie „Tęczowej teczki”, w której gromadzone są teksty bajek, opowiadań do wykorzystania przez wszystkie nauczycielki w pracy z dziećmi.

          4.      Warsztaty dla nauczycieli przekazanie nauczycielom materiałów do wykorzystania podczas przeprowadzania zajęć z dziećmi z zakresu kinezjologii edukacyjnej.

          5.      Zorganizowanie i przeprowadzenie szkolenia na temat „Poradź sobie z własnym stresem”.

          6.      Warsztaty dla nauczycieli nt Zastosowania metod aktywizujących w pracy z dziećmi i rodzicami.

          7.      Udział w konferencjach związanych z realizacją programu: „Optymistyczne Przedszkole”, „Zachodniopomorska Placówka Promująca Zdrowie”

          8.      Udział nauczycieli w szkoleniach, warsztatach organizowanych przez Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli:

          ·        „Twórcze techniki plastyczne w pracy z dzieckiem przedszkolnym”

          ·        „Gry i zabawy wspierające kompetencje matematyczne dzieci”

          ·        „Promocja zdrowia w edukacji przedszkolnej”

          ·        „Muzyka i ruch w edukacji przedszkolnej”

          ·        „Praca z dzieckiem zdolnym”

          ·        „Diagnozowanie potrzeb w Szkole Promującej Zdrowie”

          ·        „Tworzenie warunków do rozwoju indywidualnego dziecka w wieku przedszkolnym

          Teczka pomarańczowa - Teoria inteligencji wielorakich

          1.      Zapoznanie nauczycieli z teorią inteligencji wielorakich.

          2.      Zapoznanie rodziców przez nauczycielki w poszczególnych grupach z teorią inteligencji wielorakich.

          3.      Opracowanie i przekazanie rodzicom materiałów nt rozwijania wielorakich inteligencji swojego dziecka.

          4.      Wypełnianie przez rodziców ankiet „Obserwacje talentów dzieci”.

          5.      Organizowanie w salach kącików rozwijających zainteresowania dzieci:

          „Bajkowy świat”- rozwój inteligencji językowej, społecznej;

          „Muzyczny krąg”- rozwój inteligencji muzycznej, twórczej;

          „Kącik badacz i obserwatora”- hodowla roślin, obserwacja, zachowań zwierząt przyniesionych przez dzieci- rozwijanie inteligencji przyrodniczej;

          Konstrukcyjny- rozwój inteligencji wizualno- przestrzennej;

          „Mały Pitagoras”- rozwijanie inteligencji logiczno- matematycznej;

          Plastyczny- rozwój inteligencji wizualno- przestrzennej, artystycznej:

          Sportowy – rozwój inteligencji kinestetycznej.

          6. Obchodzenie w przedszkolu „Dnia Pluszowego Misia”- (28.11.2006r., 29.11.2007r.). Jest to okazja do integrowania dzieci podczas wspólnie wykonywanych zabaw i zadań. Dzieci rozwijają swoje umiejętności np. improwizację ruchową, słowną, muzyczną, szczerze ujawniają uczucia i emocje. A także nabywają umiejętność pracy i zabawy w zespole.

          Teczka zielona – Ocena umiejętności dzieci

          1.      Wdrożenie Karty obserwacji dziecka 3-letniego.

          2.      Wprowadzenie karty obserwacji i oceny umiejętności dziecka 6-letniego.

          3.      Opracowanie i wypełnianie kart obserwacji dziecka 4-letniego i 5-letniego.

          4.      Badanie poziomu optymizmu dzieci 3-4-5-6-letnich

          Teczka żółta -  Tworzenie warunków rozwoju dziecka

          1. Rada szkoleniowa przeprowadzona metodami aktywnymi nt: 

               Działania przedszkola wspierające rozwój dziecka.

          1. Wprowadzenie różnych form dostosowanych do poziomu rozwoju dziecka, doceniania i rozwijania swoich możliwości: 3-4-latki- „czerwone serduszko”, dz.5-letnie – „słoiczki optymistów”, dz.6-letnie- zeszyty odznak.
          2. Obchodzenie Dnia Żółtego w przedszkolu (22.02.2007r.) podczas którego dzieci rozwijały umiejętności współdziałania w trakcie wspólnego wykonywania zadań, rozwijały inwencję twórczą poprzez improwizację ruchową i słowną.
          3. Obchodzenie Dnia Pomarańczowego w przedszkolu pt. ”W Królestwie Pomarańczy” (24.04.2007r.) – w tym dniu zapewniliśmy dzieciom poprzez wspólną zabawę możliwość rozwijania i pobudzania dziecięcej wyobraźni, rozwijania wrażliwości słuchowej poprzez dostarczenie różnorodnych bodźców. Stworzyliśmy sytuacje sprzyjające aktywizowaniu myślenia, rozwiązywaniu problemów, doskonaleniu sprawności umysłowych, wzbogaciliśmy dziecięce przeżycia. A także dzieci utrwaliły barwę pochodną - kolor pomarańczowy.
          4. Olimpiada matematyczna „Mały Pitagoras” dla dzieci 6-letnich uczestniczących do klas zerowych w szkołach podstawowych. Celem olimpiady jest rozwijanie wiedzy matematycznej u dzieci i umiejętności jej zastosowania w różnych sytuacjach, ponadto rozwijanie zainteresowań i zdolności matematycznych dzieci, promowanie matematyki jako atrakcyjnej dziedziny nauki.
          5. Przegląd kolęd i pastorałek dla dzieci 6-letnich- kształtowanie wrażliwości muzycznej i dbanie o rozwój podstawowych zdolności muzycznych (słuch, poczucie tempa, rytm, pamięć), rozbudzenie zamiłowania do muzyki, rozwijanie aktywności twórczej, stworzenie szansy na odnoszenie sukcesów, promowanie dzieci w środowisku lokalnym.
          6. Konkurs plastyczny dla dzieci organizowany przez Centrum Promocji Zdrowia w Szczecinie „Jedz warzywa – będziesz zdrowy”. Podczas wykonywania swoich prac nauczyciel stymulował rozwój dziecka poprzez propagowanie ciekawych, twórczych metod pracy, stwarzał warunki umożliwiające rozwój każdego dziecka. Ponadto celem konkursu było przyzwyczajenie do spożywania urozmaiconych potraw i surówek, rozumienie potrzeby zachowania umiaru w jedzeniu słodyczy.
          7. Udział dzieci 5-6-letnich w „Olimpiadzie Sportowej” z okazji Dnia Dziecka. Olimpiada miała na celu zachęcanie do aktywności ruchowej jako źródła zdrowia i harmonijnego rozwoju dziecka, propagowania kultury fizycznej wśród dzieci. A także wdrażania do współpracy i współzawodnictwa zespołowego opartego na wzajemnym zaufaniu, zrozumieniu i życzliwości.
          8. Udział dzieci 5-6-letnich w konkursach organizowanych przez inne placówki, w których dzieci mają możliwość i okazję do rozwijania i prezentacji swoich umiejętności:
            • Konkurs „Stargard moje miasto”- miał na celu zachęcanie dzieci w wieku przedszkolnym do rozwijania zainteresowania własną miejscowością, dostrzegania piękna najbliższego otoczenia i walorów rodzinnego miasta i ukazanie ich w formie ruchowo- plastycznej, rozwijania wrażliwości estetycznej i inwencji twórczej u dzieci. Reprezentantami naszego przedszkola było troje dzieci, które okazały się najlepsze w grupie ze znajomości zabytków swojego miasta. Jednym z zadań konkursowych było zareklamowanie swojego miasta- dzieci z naszego przedszkola okazały się najlepsze- za tę konkurencje otrzymaliśmy najwięcej punków.
            • Przegląd teatrzyków o tematyce zdrowotnej „Żeby zdrowym być”- doskonalenie umiejętności pracy w zespole, pełnienie określonych ról, szerzenie kultury żywego słowa, umożliwienie dzieciom prezentacji własnych dokonań oraz rozwijanie indywidualnych zdolności oraz twórczej aktywności. W konkursie tym zajęliśmy drugie miejsce.
            • Konkurs recytatorski- rozwijanie zdolności recytatorskich, popularyzacja literatury poprzez piękno słowa mówionego, rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz inwencji twórczej w zakresie interpretowania poezji dziecięcej.
            • Festiwal Piosenki Przedszkolnej- stwarzanie okazji do poznawania możliwości wokalnych dzieci, promocja piosenki dla dzieci oraz prezentacja dorobku artystycznego przedszkolaków, inspirowanie do poszukiwania nowych form zainteresowań artystycznych.